Andrzej Ajdukiewicz
Kraków 2009, str. 192,
format B5, oprawa twarda foliowana
cena: 52,00 zł
Obszerne normy projektowania ustanowione na podstawie bezpośrednich tłumaczeń Eurokodów obejmują olbrzymi materiał, który w codziennej praktyce projektowej jest wykorzystywany w znikomej części. Dotyczy to także Eurokodu 2, w którym obok części wykorzystywanych powszechnie przez projektantów konstrukcji żelbetowych, zamieszczono reguły i zalecenia, z których projektanci korzystają bardzo rzadko. Ta sama sytuacja ma miejsce w przypadku innych Eurokodów, których niewielkie jedynie fragmenty są niezbędne w projektowaniu zwykłych konstrukcji żelbetowych, a których znajdywanie w setkach stron przepisów jest utrudnione i czasochłonne. Ocena taka w krajach europejskich jest powszechna i stąd inicjatywa organizacji zrzeszonych w Europejskiej Platformie Betonu opracowania podręcznego skrótu dla projektantów konstrukcji żelbetowych, zawierającego wyciąg najważniejszych w codziennym projektowaniu zasad z Eurokodu 2 oraz ze związanych podstawowych Eurokodów 0 i 1.
Celem tego “Podręcznego skrótu” jest wydzielenie ze wszystkich związanych części PN-EN 1992 i ich Załączników Krajowych tych przepisów, które będą powszechnie stosowane w projektowaniu zwykłych konstrukcji budowlanych. Dlatego treść publikacji jest ograniczona do betonów zwykłych klas nie wyższych niż C50/60 i nie obejmuje konstrukcji sprężonych, ani konstrukcji z betonów lekkich. Uważa się, że pomimo takich ograniczeń i tak znaczna większość zwykłych projektów znajduje się w obszarze objętym tą publikacją.
Odsyłacze do norm polskich (PN-EN) oparto na stanie przygotowania tych norm na dzień 1 stycznia 2009r., biorąc pod uwagę zarówno normy opublikowane, jak też wersje „przekazane do zatwierdzenia”, udostępnione przez PKN.
Generalnie, tok informacji jest przedstawiony w tym samym porządku jak w Eurokodzie 2. Jednakże, wszelkie projektowanie konstrukcyjne wymaga zgodności z PN-EN 1990 (Podstawy projektowania konstrukcji) i PN-EN 1991(Oddziaływania na konstrukcje), a zatem przydatne punkty z tych podstawowych Eurokodów zacytowano w „Podręcznym skrócie”, nawiązując do Załączników Krajowych przyjętych w Polsce.
Uzupełnienie wyciągu z Eurokodów stanowi zbiór przydatnych w praktyce nomogramów i tablic do projektowania, opartych głównie na materiałach w pierwowzorze angielskim oraz Załącznik obejmujący zasady projektowania prostych fundamentów. Stanowi to propozycję pomocy dla polskich projektantów.
Bazując na aktualnie dostępnych informacjach publikacja niniejsza stanowi przewodnik, zawierający praktycznie wszystkie wskazówki potrzebne inżynierowi przy projektowaniu większości konstrukcji żelbetowych. Należy jednak podkreślić, że projektant musi mieć możliwość dostępu do tekstu podstawowego Eurokodów, aby skorzystać z odsyłaczy zamieszczonych w „Podręcznym skrócie”.
prof. Andrzej Ajdukiewicz