Pracownia Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. zdobyła główną nagrodę XXIII edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze” za projekt Budynku Komisji Sejmowych w Warszawie. W konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Producentów Cementu i Stowarzyszenie Architektów Polskich nagrodzono najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem roku 2018 r.
Uroczystość ogłoszenia wyników XXIII edycji konkursu „Polski Cement w Architekturze” odbyła się 29 listopada 2019 r. w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.
Na konkurs, w którym oceniano najlepszą realizację z użyciem technologii żelbetowej wykonaną i przekazaną do użytku przed końcem roku 2018 r. wpłynęły 22 prace. Oceniało je jury w składzie:
- arch. Grzegorz Stiasny – wiceprezes SARP, przewodniczący Sądu
- arch. Bohdan Lisowski – przedstawiciel Rady Prezesów SARP
- arch. Piotr Sobociński – członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, powołany przez ZG SARP
- arch. Zbigniew Reszka – pełnomocnik Zarządu Głównego SARP, sędzia konkursowy SARP, wielokrotny laureat tej nagrody
- Zbigniew Pilch – przedstawiciel Stowarzyszenia Producentów Cementu
- arch. krajobrazu Marek Szeniawski – sekretarz Jury
Jury, po zapoznaniu się z pracami konkursowymi nominowało do finału konkursu 9 obiektów:
– Budynek Komisji Sejmowych w Warszawie (Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.)
– Retro Office House we Wrocławiu (Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o.)
– Modernizacja z przebudową budynku biurowego ZREMB wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych z infrastrukturą techniczną i komunikacyjną w Poznaniu (CDF Architekci Sp. z o.o. Sp. k.)
– Nowogrodzka Square w Warszawie (HRA Architekci Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Sp. k.)
– Budynek biurowo-usługowo-hotelowy z garażem podziemnym przy ul. Postępu 4 w Warszawie (JEMS ARCHITEKCI)
– Dom nad jeziorem w Wielkopolsce (Atelier Starzak Strebicki – Pracownia Architektury s.c.)
– Curtain House/ Dom „Kurtyna” na Mazowszu (Trzop Architekci)
– Kärcher Hala Cracovia – Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie (Biuro Projektów Lewicki Łatak sp. z o.o. sp. k.)
– Siedziba Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BAAS Arquitectura – Barcelona, GRUPA 5 ARCHITEKCI – Warszawa, MAŁECCY biuro projektowe – Katowice)
Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrodę specjalną Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego w wysokości 5000 zł
OBIEKT: Kärcher Hala Cracovia – Centrum Sportu Niepełnosprawnych (Kraków)
PRACOWNIA: Biuro Projektów Lewicki Łatak sp. z o.o. sp. k.
AUTORZY: Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak, współpraca: Piotr Madej, Mateusz Smoter oraz Karol Ciepliński, Anna Komorowska, Xymena Maciuk, Karolina Pletty, Dawid Rogóż, Michał Rokita, Matylda Rozmarynowicz, Joanna Styrylska, Krzysztof Stępniak, Piotr Śpiewak, Przemysław Tabor
INWESTOR: Gmina Miejska Kraków – Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
WYKONAWCA: Skanska S.A.
Opinia: Tę rzeźbiarsko ukształtowaną bryłę w dużej części kształtują ściany, płyty i rampy wykonane z malowanego laserunkowo na rudo betonu. W zamyśle autorów obiekt, miał stać się częścią naturalnego krajobrazu. Wybór, aby zasadniczy korpus budynku, trybuny widowni, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy – oraz konstrukcję murów oporowego i nasypów wzdłuż rzeki Rudawy wykonano z najbardziej naturalnego – wylewanego na miejscu żelbetu znalazł uznanie Jury. Swobodna, krajobrazowa i nieregularna forma budynku znalazła dobre odbicie w zastosowanej technologii wykorzystującej logikę użytego materiału. Beton w stanie surowym w postaci takiej, jaką osiągnął po rozszalowaniu eksponowany śmiało w całym obiekcie nadaje mu spartański, adekwatny do sportowej funkcji wyraz architektoniczny.
• Dwie równorzędne nagrody w wysokości 10.000 zł
OBIEKT: Curtain House / Dom “Kurtyna” (Wielkopolska)
PRACOWNIA: Trzop Architekci
AUTOR: Bartosz Trzop
INWESTOR: prywatny
WYKONAWCA: DMD Dariusz Dobrosielski
Opinia: Przyzwyczajeni jesteśmy doceniać walory konstrukcyjne struktur betonowych. Chcielibyśmy jednak docenić też fakt, że dzięki właściwościom technologicznym ten materiał może przyjmować niemal dowolne, także dekoracyjne formy odlewów. Przeszklone fasady domu jednorodzinnego osłaniane są od strony wnętrz falującymi miękko zasłonami. Fasady pełne odlano z betonu za wzór mając zasłony zaokienne. Powstał intrygujący, surrealistyczny i architektoniczny kontrapunkt. Kontrastowe zestawienie właściwości tkaniny i betonu – materiału konstrukcyjnego wydobywa główny zamysł całego dzieła.
oraz
OBIEKT: Budynek biurowo-usługowo-hotelowy z garażem podziemnym przy ul. Postępu 4 w Warszawie
PRACOWNIA: JEMS ARCHITEKCI
AUTORZY: zespół autorski (projekt budynku biurowego): Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski,
współpraca: Jacek Mroczkowski, Tomasz Japa, Marek Kuciński,
zespół autorski (projekt hotelu): Marcin Sadowski, Ewa Kozieł-Jurowska, Natalia Janik, Anna Mazur, Tomasz Japa, Nina Wójcicka, Katarzyna Piotrowska
zespół autorski (projekt wnętrz hotelu): Marcin Sadowski, Ewa Kozieł-Jurowska, Natalia Janik, Anna Mazur, Nina Wójcicka, Katarzyna Piotrowska, Magdalena Bakker, Agata Pleśniarowicz
INWESTOR: Garvest Real Estate
WYKONAWCA: Hochtief Polska S.A. Oddział w Poznaniu
Opinia: Kreatywnie użyte prefabrykaty betonowe stanowią o niekonwencjonalnym wyrazie plastycznym kompleksu budynków na Służewcu – dzielnicy Warszawy wypełnionej w dużej części bezosobowymi kompleksami biurowców. W nawiązaniu do przemysłowej historii dzielnicy i w kontraście do otoczenia autorzy zaproponowali wyrazistą, architektoniczną formułę skonstruowaną z logicznie skomponowanych, powtarzalnych, betonowych modułów.
• Nagrodę Główną w wysokości 15.000 zł
OBIEKT: Budynek Komisji Sejmowych (Warszawa)
PRACOWNIA: Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.
AUTORZY: Bolesław Stelmach, zespół autorski: Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych, Sławomir Kłos
INWESTOR: Kancelaria Sejmu RP
WYKONAWCA: Warbud S.A.
Opinia: Betonowe struktury, tekstury i prefabrykaty jednoznacznie i szczerze definiują zewnętrzną i wewnętrzną przestrzeń nowego budynku usytuowanego w kontekście zabytkowego kompleksu sejmowego. Betonowe elewacje złożone z pionowego rytmu filarków międzyokiennych, skontrastowanych z mocnymi poziomymi gzymsami kordonowymi obrazują strukturę, w której materiał wykorzystany jest logicznie i skutecznie, zgodnie ze swoimi właściwościami i możliwościami estetycznymi. Na zewnątrz betonowe fasady oddając możliwości kształtowania trwałej fasady z prefabrykatów nie ustępują jakością doskonałej kamieniarce okolicznych domów. Wewnątrz betonowe filary, ściany i belki tworzą logiczną i wytrzymałą strukturę stanowiąc dobrą metaforę prac ustawodawczych, do których tę architekturę przeznaczono.
• Nagrodę za całokształt działalności twórczej z użyciem technologii żelbetowej otrzymał arch. Marek Budzyński.