Stowarzyszenie Producentów Cementu zaprasza na organizowane w dniu 10 października 2012 warsztaty dotyczące diagnostyki betonu w konstrukcji, które zostaną poprowadzone przez wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.
WARSZTATY BETONOWE – DNI BETONU 2012
Tematyka: Nowoczesne metody diagnostyki betonu w konstrukcji
Termin: 10 października 2012, 14:30-18:30
Miejsce: Hotel Gołębiewski, Wisła
Koszt uczestnictwa: 400 zł + 23% VAT (492,00 zł)
Dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej w Polsce w ostatnich latach a co za tym idzie rozwój budownictwa betonowego stały się głównym źródłem wzrostu zainteresowania problematyką badań nieniszczących konstrukcji.
Postęp naukowy w dziedzinie badań diagnostycznych stworzył podstawy do opracowania nowych metod badawczych, pozwalających na dokonywanie w sposób bezinwazyjny szybkiej oceny parametrów technicznych, mających istotne znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości i niezbędnego bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych. Postęp ten, szczególnie widoczny w dziedzinie badań „in-situ”, nastąpił w ostatnim piętnastoleciu przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej i w USA. Pojawiło się szereg nowych możliwości badawczych, które pozwalają współczesnemu inżynierowi budowlanemu na szybkie podejmowanie, bezpośrednio na obiekcie, ważnych decyzji, mających oprócz technicznego, także istotne znaczenie ekonomiczne.
Współczesna technika pomiarowa oferuje szeroki wachlarz aparatury diagnostycznej, która jest wyrazem praktycznego wykorzystania najnowszych osiągnięć myśli technicznej z tego zakresu. Z oczywistych względów na szczególną uwagę zasługują nieniszczące metody diagnostyczne, jako że umożliwiają one rozwiązanie większości problemów bezpośrednio na budowie, bez potrzeby drogich i czasochłonnych badań.
Warsztaty będą obejmowały pokazy i prezentacje szczególnie nowych i interesujących rozwiązań technicznych, użytecznych w badaniach betonowych obiektów budowlanych:
- quasi-nieniszczącą kontrolę wytrzymałości betonu na ściskanie metodą „pull-out”,
- kontrolę wytrzymałości betonu na odrywanie metodą „pull-off”, w celu ustalenia, czy dla naprawy danego fragmentu konstrukcji, możliwe jest zastosowanie nowoczesnych napraw powierzchniowych,
- metodę oceny stopnia zaawansowania procesu karbonatyzacji przypowierzchniowej warstwy betonu za pomocą „Rainbow-Test”,
- ocenę wodoszczelności betonu metodą GWT,
- metodę oceny odporności struktury betonu na penetrację wgłębną chlorków, za pomocą Rapid Chloride Permeability Test,
- w pełni nieniszczący sposób oceny grubości wszelkiego rodzaju elementów betonowych przy jednostronnym do nich dostępie za pomocą metody „Impact-Echo” oraz możliwość wykorzystania tej metody do lokalizacji i identyfikacji wad wewnętrznych, występujących w konstrukcjach betonowych,
- sposób nieniszczącej kontroli ciągłości strukturalnej betonowych elementów konstrukcyjnych za pomocą metody „Impulse Response”
- sposób wykorzystania trójwymiarowej tomografii ultradźwiękowej do szeroko rozumianej defektoskopii betonowych konstrukcji budowlanych.
Mr. Claus Germann Petersen
Dyrektor i założyciel firmy Germann Instruments A/S z siedzibą w Danii o zasięgu ogólnoświatowym. Od początku działalności firmy, tj. od roku 1976 zajmował się rozwojem, upowszechnieniem i wdrażaniem nieniszczących metod badania konstrukcji betonowych. Jest współautorem wielu książek i artykułów na ten temat; uhonorowany wieloma nagrodami za zasługi w badaniach betonu. Jest członkiem Amerykańskiego Instytutu Betonu (ACI) w dziedzinie nieniszczących metod badania betonu
w konstrukcjach budowlanych, członkiem ASTM oraz Międzynarodowej Unii Laboratoriów i Ekspertów w zakresie Materiałów Budowlanych, Systemów i Konstrukcji – RILEM. Jego firma wykonuje ekspertyzy betonowych konstrukcji w wielu krajach europejskich. Jest wykładowcą w zakresie tej tematyki na wielu wyższych uczelniach oraz podczas seminariów i kursów organizowanych zarówno przez instytucje rządowe, jak i prywatne firmy w wielu krajach świata.
dr inż. Andrzej Tadeusz Moczko
Zastępca dyrektora Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej; specjalista w zakresie nieniszczącej diagnostyki konstrukcji budowlanych oraz mechaniki kompozytów betonowych, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania emisji akustycznej do poznania uwarunkowań destrukcji naprężeniowej betonu. Autor lub współautor ponad 150 publikacji naukowych, w tym ponad 40 prac obcojęzycznych oraz ponad 140 ekspertyz naukowo-technicznych; członek Komitetu Technicznego ds. Betonu Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, członek NDT-Titans Group – międzynarodowej grupy ekspertów i konsultantów w dziedzinie nieniszczących badań konstrukcji budowlanych, członek Sekcji Materiałów Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, Sekretarz Europejskiego Komitetu Technicznego RILEM ds. Badań Nieniszczących oraz członek Europejskiego Komitetu Technicznego RILEM ds. Emisji Akustycznej.