ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Uniwersytet Betonu: konkurs zespołowy wygrali studenci Politechniki Warszawskiej

Najlżejszy i najbardziej wytrzymały beton w ramach konkursu zespołowego podsumowującego II edycję Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże zaprojektowali studenci Politechniki Warszawskiej. W projekcie wzięło w sumie udział blisko 300 studentów i naukowców z 23 uczelni.
 
Członkowie zwycięskiego zespołu i uczestnicy II edycji Uniwersytetu Betonu – Michał Młynarczyk i Łukasz Żychowski z VI roku budownictwa Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej przyznali, że choć spodziewali się, iż będą w czołówce, to jednak wygrana była dla nich zaskoczeniem. „Tym bardziej, że wyniki do końca nie były wiadome i wszystko trzymane w tajemnicy do ostatniej chwili” – mówili tuż po wręczeniu nagród na gali finałowej II edycji Uniwersytetu Betonu Grupy Górażdże, która odbyła się w czwartek w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu.

Badanie próbek dostarczonych przez wszystkie 23 drużyny biorące udział w konkursie dobywało się równolegle z imprezą, w laboratorium w Strzelcach Opolskich i było relacjonowane na gali na żywo.

Studenci zwycięskiego zespołu nad mieszanką, która dała im wygraną, pracowali od stycznia. Przyznali, że spędzili długie tygodnie w bibliotekach i laboratorium, by ją stworzyć. „Dodatkiem, który użyliśmy ponad dostarczony nam cement i kruszywa był pył krzemionkowy, a określenie optymalnych proporcji udało się osiągnąć poprzez wielokrotne powtarzanie. Ilość godzin spędzonych nad tym materiałem w laboratorium zaprocentowała” – wyjaśniali.
Podkreślili, że materiał, jakim jest beton lekki, nie jest w Polsce popularny. „To była dodatkowa trudność, bo literatury nie było dużo” – opowiadali.

Drugie miejsce w konkursie zespołowym zajął zespół studentów z Politechniki Rzeszowskiej, a trzecie – studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Dyrektor należącej do Grupy Górażdże przemiałowni EKOCEM w Dąbrowie Górniczej Mariusz Saferna podkreślał, że różnice między wynikami najlepszych drużyn były niewielkie. „Jestem pod dużym wrażeniem, bo uzyskanie optimum – najwyższej wytrzymałości takiego betonu przy jego jak najmniejszej gęstości – to naprawdę poważne wyzwanie inżynierskie. Tym większe, że problematyka betonu lekkiego w Polsce bywa traktowana po macoszemu” – mówił.
Saferna wyjaśnił, że z lekkiego betonu wykonywane są m.in. mosty, choćby taki jak ten nad cieśniną Sund, który łączą Danię i Szwecję.

Prezes zarządu i dyrektor generalny Górażdże Cement SA Andrzej Balcerek przyznał, że dla biorących w Uniwersytecie Betonu drużyn konkurs na mieszankę betonową był wielkim wysiłkiem, bo zadanie było bardzo precyzyjne. „Studenci musieli tę mieszankę zaprojektować i wykonać tak, jakby pracowali na zlecenie zamawiającego. Wymagało to specyficznej wiedzy” – wyjaśniał gratulując zwycięskim ekipom.

Podczas gali finałowej II edycji Uniwersytetu Betonu, którą poprowadził Piotr Bałtroczyk, odbył się także emocjonujący konkurs indywidualny, w którym wzięło udział po jednym przedstawicielu każdej z 23 uczestniczących w projekcie uczelni. Największą wiedzą – m.in. dotyczącą technologii produkcji materiałów budowlanych, ich oznaczeń i cementowni Górażdże – wykazał się Arkadiusz Janic z Politechniki Częstochowskiej i to on zdobył pierwsze miejsce. Druga była Magdalena Barna z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a trzeci Andrzej Tarasewicz z Politechniki Białostockiej.

Zwycięzcy konkursu indywidualnego oraz członkowie trzech najlepszych drużyn konkursu zespołowego dostali wysokiej klasy sprzęt – MacBooki Air, iPady i iPady mini firmy Apple.

Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże to jeden z największych tego typu projektów realizowanych w Polsce, w trakcie którego studenci dwóch ostatnich lat wydziałów budownictwa mieli okazję poznawać tajniki powstawania materiałów budowlanych, zarówno w zakładach Grupy Górażdże, jak i w zakładach sześciu jej partnerów. Wzięło w nim udział blisko 300 studentów z 23 uczelni technicznych z całej Polski.

Patryk Wolny z Politechniki Opolskiej podkreślił, że była to okazja, by poznać funkcjonowanie firm z branży budowlanej, zobaczyć jak wygląda produkcja cementu – od etapu kopalni „po worek” i zestawić praktykę z wiedzą zdobywaną na uczeni.
Maciej Walaszkowski z Politechniki Poznańskiej dodał, że dla młodych ludzi była to okazja by spotkać się i porozmawiać z praktykami, którzy mają ogromną wiedzę o materiałach budowlanych i wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Dodał, że praca magisterska, którą pisze z kolegą jest mocno związana z technologią betonu, więc wiedza przekazywana w projekcie Grupy Górażdże przydała mu się tym bardziej.
Opiekunka grupy studentów z Politechniki Białostockiej dr Małgorzata Lelusz podkreśliła natomiast, że Uniwersytet Betonu to jedyny tego typu projekt w Polsce. „Chwała Grupie Górażdże, że coś takiego zainicjowała” – mówiła i podkreśliła, że Uniwersytet m.in. integruje środowisko akademickie w tej dziedzinie.

Prezes Górażdże Cement SA Andrzej Balcerek powiedział, że jest przekonany iż będzie też III edycja Uniwersytetu Betonu, bo jego zdaniem jest to dobre narzędzie promocji firmy, a przede wszystkim doskonała okazja do budowania pomostu między biznesem a nauką.

Polecamy