ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Siła gospodarcza i społeczna branży budowlanej

– Obchody Dnia Budowlanych są organizowane po to, byśmy wystąpili jako środowisko i pokazali naszą jedność, siłę gospodarczą i społeczną – mówił Witold Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Około 150 osób wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2014, które 2 października odbyły się w Warszawskim Domu Technika NOT.

Do Warszawskiego Domu Technika NOT przybyli prezesi firm branży budowlanej, projektanci, konstruktorzy, architekci, parlamentarzyści, środowisko nauki związane z produkcją materiałów budowlanych, byli ministrowie budownictwa oraz przedstawiciele stowarzyszeń działających w branży budowlanej.

Gości witał Witold Piwkowski przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. – Obchody Dnia Budowlanych są organizowane po to, byśmy wystąpili jako środowisko i pokazali naszą jedność, siłę gospodarczą i społeczną – mówił Witold Piwkowski.

Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. List do uczestników spotkania odczytał doradca prezydenta RP Krzysztof Król: – Tegoroczny Dzień Budowlanych przypada w ćwierćwiecze wolnej Polski. Przeobrażenia, jakie dokonały się w Polsce w minionych latach są również zasługą waszego środowiska. Branża budowlana udowodniła, że nie boi się wyzwań m.in. wyzwań związanych z nową perspektywą unijną. Silna branża budowlana to efekt współpracy nauki z biznesem, to wynik transferu wiedzy do gospodarki i tak powinna wyglądać przyszłość budownictwa – napisał w liście prezydent Bronisław Komorowski.

Duchowymi patronami Dnia Budowlanych zostało sześciu Polaków, którzy wnieśli wkład w rozwój myśli inżynierskiej na świecie: generał Tadeusz Kościuszko + jako twórca fortyfikacji wojskowych, Rudolf Modrzejewski – budowniczy linii kolejowych i mostów, pionier w budownictwie mostów wiszących, Ernest Malinowski – budowniczy kolei w Peru i Ekwadorze, prezydent Gabriel Narutowicz – budowniczy hydroelektrowni, prof. Stefan Bryła – pionier konstrukcji spawanych. Ostatnim z patronów był prof. Wacław Zalewski – konstruktor i twórca nowatorskich budynków. Sylwetkę prof. Zalewskiego przybliżył zebranym szermierz i architekt prof. Wojciech Zabłocki. Prof. Wacław Zalewski ma obecnie 97 lat i mieszka w USA. Spod jego ręki wyszły takie budynki jak katowicki „Spodek”, warszawski „Supersam” czy dworzec PKP w Katowicach. – Historia prof. Zalewskiego pokazuje, że jest jedność zawodu konstruktora i architekta – podsumował prezentację prezes Witold Piwkowski.

W Dniu Budowlanych wzięli udział producenci betonu towarowego oraz przedstawiciele przemysłu cementowego: Jolanta Mazur – Górażdże Cement, Tadeusz Radzięciak – członek zarządu CEMEX Polska oraz Zbigniew Pilch – dyrektor ds. marketingu Stowarzyszenia Producentów Cementu.

– Dzień Budowlanych skupia wszystkie działy budownictwa i jest okazją do spotkania ich przedstawicieli. Przede wszystkim jest to święto radosne, gdyż budownictwo rozwija się, jest postęp zarówno w technologii, jak i w zapewnieniu bezpieczeństwa osobom zatrudnionym  – komentował prezes Tadeusz Radzięciak.

Podczas uroczystości wręczono m.in. odznaki „Zasłużony dla budownictwa”. W części artystycznej z piosenką francuską wystąpiła Justyna Bacz.

Witold Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa

W centralnych obchodach Dnia Budowlanych 2014 wzięło udział około 150 osób

Polecamy