Rośnie znaczenie przemysłu cementowego dla budownictwa, gospodarki oraz sektora finansów publicznych. W ciągu 4 lat branża cementowa zwiększyła wpływy do sektora finansów publicznych z tytułu podatków i opłat o 71% i wpłynęła na zwiększenie zatrudnienia o prawie 2 tysiące osób. Takie wnioski płyną z przygotowanego przez EY Polska raportu pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski”, który został zaprezentowany 23 stycznia 2025 r.
ROSNĄ WPŁYWY DO BUDŻETU
Raport EY pokazuje przekrojowy obraz przemysłu cementowego w Polsce, jego znaczenie i kontrybucję w tworzenie PKB, efekty pośrednie i indukowane w gospodarce narodowej, jak również wpływ poszczególnych zakładów na społeczności lokalne.
Jak czytamy w najnowszym raporcie – w wyniku działalności operacyjnej, branża cementowa wygenerowała w 2021 r. ok. 3,2 mld PLN wpływów do budżetu sektora finansów publicznych oraz wspierała ok. 23,8 tys. miejsc pracy.
Z porównania z danymi z poprzedniego raportu wynika, iż w ciągu 4 lat wpływy wnoszone przez branżę cementową do sektora finansów publicznych wzrosły aż o 71%.
CEMENT DLA BUDOWNICTWA
W 2021 r. branża cementowa wygenerowała w Polsce 5,1 mld PLN wartości dodanej – o 34% więcej niż w 2018 r. Produkując podstawowy materiał budowlany, branża cementowa wywiera ogromny wpływ na całe budownictwo i gospodarkę. W 2023 r. budownictwo odpowiadało za ok. 397,8 mld PLN wartości dodanej (o 61% więcej niż w 2018 r.) oraz wspierało ok. 2,8 mln miejsc pracy (o 31% więcej niż w 2018 r.).
Wg. danych GUS, w 2023 r. branża cementowa sprzedała w Polsce 16,61 mln ton cementu (spadek o 11,9% r/r) i była trzecim producentem cementu w Europie. Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych szacuje, iż sprzedaż w 2024 r. powinna być wyższa o 3% r/r i wynieść 17,1 mln ton.
Jak podaje GUS, na koniec listopada 2024 r. (po 11 miesiącach) w Polsce wyprodukowano 16,546 mln ton cementu (wzrost o 5,6 % r/r/). W związku z tym o wyniku rocznym zdecydują dane z grudnia 2024, które zostaną opublikowane pod koniec stycznia 2025 r.
Na wielkość produkcji cementu w 2024 r. wpływ miała przede wszystkim słaba koniunktura budownictwa oraz znaczący wzrost importu cementu z Ukrainy.
Według Krzysztofa Kieresa, przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu, 2024 r. był trudny dla branży cementowej, ponieważ przypadł na okres wyczerpania środków z Krajowego Planu Odbudowy i UE. Kończono pewne inwestycje, nie rozpoczynano nowych. Gospodarka słabiej się rozwijała, a w ślad za nią – przemysł cementowy.
– To był taki okres „na przeczekanie”, ale dało się wyczuć lekki powiew optymizmu w stosunku do trudnego 2023. Ten powiew odczytujemy jako zapowiedź lepszego rozwoju – zarówno gospodarki, jak i samorządów, które otrzymają środki z KPO. Inwestycje są opracowane, czekają tylko na finansowanie. Dlatego w 2025. spodziewamy się kolejnego wzrostu – o ok. 5% r/r, co sprawi, że być może przekroczymy barierę 18 mln ton cementu – zapowiada Krzysztof Kieres.
NAJWYŻSZE WARTOŚCI DODANE W REGIONACH
Współczesne cementownie nie są już zwykłymi fabrykami cementu. Ich wizerunek zaczął się zmieniać wraz z prywatyzacją w połowie lat 90. Nowi właściciele, reprezentujący międzynarodowe koncerny, wnieśli nie tylko kapitał, ale także nowoczesny styl zarządzania i innowacyjne rozwiązania technologiczne. Obecnie, za sprawą inwestycji w ciągu trzech ostatnich dekad, których wartość przekroczyła kilkanaście mld zł, przemysł cementowy w Polsce należy do najnowocześniejszych w Europie.
Nowoczesny przemysł cementowy jest prawdziwym dobrodziejstwem dla gmin i ich mieszkańców. Dla wielu samorządów to największy płatnik podatków, z których dochody pozwalają realizować zadania własne, ubiegać się o środki unijne, finansować i realizować inwestycje oczekiwane przez mieszkańców.
Z raportu EY Polska wynika, że najwyższe wartości dodane branża cementowa przynosi w regionach, gdzie zlokalizowane są zakłady cementowe: w woj. świętokrzyskim (1,2 mld PLN), woj. opolskim (748 mln PLN), woj. śląskim (667 mln PLN), woj. kujawsko-pomorskim (463 mln PLN) i woj. łódzkim (461 mln PLN).
Branża cementowa ma także kluczowy wpływ na lokalne rynki pracy. W ciągu 4 lat w przemyśle cementowym przybyły bezpośrednio 353 miejsca pracy, a pośrednio – w ramach łańcucha dostaw – prawie 2 tysiące.
Raport pt. „Wpływ branży cementowej na gospodarkę Polski” na zlecenie Stowarzyszenia Producentów Cementu przygotowała firma EY Polska. To już drugie tego typu opracowanie. Pierwszy raport dotyczący wpływu branży cementowej na gospodarkę został zaprezentowany w październiku 2020 r. Z uwagi na przestrzeganie w SPC wysokich standardów polityki compliance, w pierwszym raporcie EY przedstawił efekty/oddziaływania branży cementowej w oparciu o dane z 2017 r., a w raporcie prezentowanym obecnie – z 2021 r.0