ad replacer
Bądź z nami w kontakcie
Szukaj
Newsletter
Otrzymuj najświeższe informacje z branży. Zapisz się na bezpłatny newsletter!
Polecamy
Dobrzy Gospodarze 2024

Przedstawiciele Gminy Damnica, Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, Gmin Troszyn, Dzierżoniów, Kamienica i Prusice otrzymali tytuły Dobrych Gospodarzy za budowę dróg lub ścieżek rowerowych z betonu. Uroczystość odbyła się podczas seminarium „Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które 17 września 2024 r. odbyło się w Krakowie.

Program Dobry Gospodarz od 2017 r. prowadzony jest przez Stowarzyszenie Producentów Cementu. (https://programdobrygospodarz.pl). Tytułem „Dobrego Gospodarza” nagradzani są wyróżniający się samorządowcy/samorządy/przedstawiciele administracji drogowej, którzy budują drogi betonowe, dbając w ten sposób o trwałość dróg, niskie koszty utrzymania, bezpieczeństwo i poszanowanie środowiska naturalnego.

Laureatów – zdobywców tytułu Dobrego Gospodarza wybiera Kapituła, na której czele stoi Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu. Zgłoszenia kandydatów do tytułu Dobrego Gospodarza mogą pochodzić zarówno ze środowisk samorządowych/administracji drogowej jak i ze środowisk wykonawczych.

Przyznanie tytułu Dobrego Gospodarza jest dla samorządowców/samorządów/przedstawicieli administracji drogowej bezpłatne, nie wiąże się z żadnymi kosztami. Laureaci mają za to możliwość promocji dokonań swoich i samorządu na arenie ogólnopolskiej.

Do 2023 r. tytuły Dobrego Gospodarza otrzymało 17 samorządowców z całego kraju.

Tegoroczna uroczystość rozstrzygnięcia programu Dobry Gospodarz, odbyła 17 września 2024 r. podczas seminarium pt. “Samorządowe drogi o nawierzchni betonowej”, które odbyło się w Krakowie.

W imieniu Stowarzyszenia Producentów Cementu tytuły wręczali: Krzysztof Kieres – Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, Włodzimierz Chołuj – prezes CEMEX Polska i Członek Zarządu SPC oraz prof. Jan Deja, dyrektor wykonawczy SPC.

GMINA DAMNICA

Gmina Damnica położona w województwie pomorskim, w linii prostej, leży 18 km od morza. Pierwsze drogi betonowe były tu budowane już 1991 roku. Przez 33 lata na terenie gminy zbudowano 63 km dróg betonowych, które stanowią 1/3 gminnej sieci dróg.

– W ciągu 33 lat gminą kierowało 4 wójtów i każdy podejmował budowę dróg betonowych. To nagroda dla mnie i moich poprzedników za pomysł budowy dróg betonowych – mówił Paweł Obert, wójt gminy Damnica, który w imieniu samorządu odbierał tytuł Dobrego Gospodarza z rąk Krzysztofa Kieresa – przewodniczącego SPC, Włodzimierza Chołuja – członka zarządu SPC oraz prof. Jana Dei – dyrektora wykonawczego SPC.

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W KRAKOWIE

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, w imieniu samorządu krakowskiego, był inwestorem ścieżki rowerowej z betonu wodoprzepuszczalnego wzdłuż rzeki Rudawy w Krakowie.

To bardzo malownicze miejsce o szerokości 2-2,5 m i długości 6,5 km, które jest prawdopodobnie największym zastosowaniem betonu wodoprzepuszczalnego w Europie.

Wcześniej ZZM w technologii betonu wodoprzepuszczalnego wykonał alejki na terenie parku Bednarskiego w Krakowie.

Za wykorzystanie betonu wodoprzepuszczalnego do budowy ścieżki wzdłuż Rudawy w Krakowie, tytuł Dobrego Gospodarza otrzymał Piotr Kempf, który do kwietnia 2024 roku był dyrektorem ZZM w Krakowie. W jego imieniu wyróżnienie odebrał Mariusz Rzadkosz z ZZM, który bezpośrednio prowadził inwestycję nad Rudawą.

– Zdecydowaliśmy się wybrać beton wodoprzepuszczalny. Dotychczas nie było takiej inwestycji, w takiej ilości i w takim miejscu, więc stwarzało to wiele wyzwań – mówił Mariusz Rzadkosz. – Powstał obiekt budowlany, który spełnia swoją rolę w tym miejscu. Zapraszam po doświadczenia z tej inwestycji gdyż zarówno my jak i wykonawca uczyliśmy się jak wbudować beton wodoprzepuszczalny.

GMINA TROSZYN

Troszyn to niewielka gmina w województwie mazowieckim przy granicy z województwem podlaskim. Leży między Ostrołęką i Łomżą. Kilka lat temu samorząd gminy podjął decyzję o budowie dróg dla transportu rolnego i postanowił wykonać je z betonu wałowanego. Dzisiaj widać dobre efekty tej decyzji.

Za budowę ponad 11 km dróg z betonu wałowanego tytuł Dobrego Gospodarza otrzymał Edwin Mierzejewski, który jest wójtem gminy Troszyn od 34 lat.

GMINA DZIERŻONIÓW

Gmina Dzierżoniów (jedna z gmin dotkniętych obecną powodzią) w 2021 roku wybudowała Drogę betonową w Piławie Dolnej, która łączy ze sobą miejscowości Owiesno i Piława Dolna. To droga biegnąca wśród pól, którą prowadzi szlak turystyki pieszej między Górami Sowimi a Wzgórzami Strzelińskimi. Ten odcinek pięknie wpisuje się w krajobraz, a budowy dróg betonowych są wskazane na terenach chronionych, w lasach, terenach Natura 2000.

Tytuł Dobrego Gospodarza za budowę drogi betonowej w Piławie Dolnej otrzymał poseł Marek Chmielewski, który w latach 2007-2023 był wójtem gminy Dzierżoniów. Ponieważ w tym czasie kierował organizowaniem pomocy dla powodzian na terenie gminy Dzierżoniów nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

GNIMA KAMIENICA

Gmina Kamienica w województwie małopolskim pierwszą drogę betonową wykonała w 2001 roku. Na tych trudnych, górskich terenach gminnych, tylko w latach 2017 – 2023 powstało ok. 5 km dróg betonowych.

Tytuł Dobrego Gospodarza otrzymał Władysław Sadowski, który od 26 lat jest wójtem gminy Kamienica i buduje drogi o nawierzchni betonowej.

GMINA PRUSICE

Na terenie gminy Prusice w województwie dolnośląskim z betonu budowane były zarówno drogi na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Wszemirów) jak i w sołectwach (Krościna Wielka).

Za budowę dróg betonowych na terenie gminy tytuł Dobrego Gospodarza otrzymał Igor Bandrowicz, burmistrz miasta i gminy Prusice. Niestety burmistrz, który przygotowywał pomoc dla gmin dotkniętych powodzią z województwa dolnośląskiego także nie mógł wziąć udziału w uroczystości.

Wszystkim laureatom gratulujemy!

Polecamy