„Przemysł cementowy pod względem produkcji znajduje się na 7 miejscu wśród europejskich producentów cementu. Głęboka modernizacja techniczna w ostatnich latach, spowodowała, że branża pod względem technologicznym znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej i światowej. Działalność przemysłu cementowego w Polsce jest przykładem dobrze realizowanej strategii zrównoważonego rozwoju” – napisał wicepremier Waldemar Pawlak w piśmie gratulacyjnym na 20-lecie Stowarzyszenia Producentów Cementu. Rok 2010 był dla SPC rokiem jubileuszu, a obchody rocznicowe odbyły się 7 grudnia w Krakowie, podczas Barbórki.
Stowarzyszenie Producentów Cementu powstało w roku 1990 w Krakowie. Zrzesza kadrę kierowniczą przedsiębiorstw przemysłu cementowego i przedsiębiorstw z nim współpracujących, oraz, jako osoby prawne, przedsiębiorstwa branży cementowej. Reprezentuje interesy przemysłu cementowego w zakresie tematyki wspólnej dla wszystkich członków na arenie krajowej i międzynarodowej, zarówno wobec władz państwowych i samorządowych, jak i krajowych i zagranicznych stowarzyszeń i organizacji oraz środowisk naukowych.
PRZEDE WSZYSTKIM POPULARYZACJA BETONU
Stowarzyszenie stawia sobie następujące cele: promocję wyrobów, poprawę efektywności pracy przemysłu cementowego poprzez propagowanie nowoczesnych technik i technologii, w tym nowoczesnych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. SPC zajmuje się także zbieraniem informacji statystycznych i wydawaniem publikacji. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego – Cembureau.
W 1996 roku Stowarzyszenie rozpoczęło kampanię promocyjną pod hasłem „Polski Cement” – program inicjowania i wspierania działań, których celem jest promowanie dobrych i funkcjonalnych rozwiązań w budownictwie z zastosowaniem technologii betonowych. W ramach kampanii organizowany jest coroczny konkurs dla architektów „Polski Cement w Architekturze”, konkurs dla studentów architektury „Architektura betonowa”, a co dwa lata międzynarodowa konferencja „Dni Betonu”. Stowarzyszenie popularyzując budowę dróg o nawierzchniach betonowych bierze aktywny udział w odbywających się co roku Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego „Autostrada-Polska”. Dopełnieniem działalności informacyjnej jest organizacja kursów i szkoleń z zakresu technologii betonu oraz bieżące doradztwo technologiczne.
Obecnie, stając na straży jakości produkowanego w Polsce cementu, SPC rozpoczęło kampanię o nazwie „Pewny Cement”.
Działalność stowarzyszenia jest na bieżąco prezentowana na łamach wydawanego przez SPC kwartalnika „Budownictwo, technologie, architektura” www.bta-czasopismo.pl.
UROCZYSTA BARBÓRKA
Obchody rocznicy 20-lecia SPC skumulowały się podczas tegorocznej Barbórki, która 7 grudnia odbyła się w Krakowie. Na ręce Leonarda Palki, przewodniczącego SPC, napłynęły pisma gratulacyjne.
„Jubileusz 20-lecia Państwa działalności jest okazją do podsumowań osiągnięć. Pisząc te słowa w imieniu Stowarzyszenia Architektów Polskich pragnę w ten niezwykle skromny sposób docenić Państwa wielki sukces w budowaniu nowego – dobrego wizerunku materiału budowlanego o tak „złej” historii i tak wielkim potencjale. Tworząc podstawy do rozwoju branży producenckiej, pokazaliście Państwo, że jakość efektu codziennej zawodowej aktywności jest kryterium niezwykle ważnym i może stanowić o pierwszoplanowej pozycji na rynku.
Wieloletnia już współpraca Państwa Stowarzyszenia z SARP dowiodła, że podobnie jak środowisko architektów chcecie, by dzięki jakości zawodowych dokonań podnosiła się jakość środowiska zbudowanego, tworzonego z wykorzystaniem Waszych produktów”
– napisał Jerzy Grochulski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
„Przemysł cementowy pod względem produkcji znajduje się na 7 miejscu wśród europejskich producentów cementu. Głęboka modernizacja techniczna w ostatnich latach, spowodowała, że branża pod względem technologicznym znajduje się w ścisłej czołówce europejskiej i światowej. Działalność przemysłu cementowego w Polsce jest przykładem dobrze realizowanej strategii zrównoważonego rozwoju.
Z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Producentów Cementu życzę wszystkim Zrzeszonym dalszych sukcesów spokojnej i bezpiecznej pracy, a ich rodzinom dużo zdrowia”
– napisał wicepremier Waldemar Pawlak.
Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w piśmie do przewodniczącego SPC Leonarda Palki, stwierdził, że „stworzyliście Państwo organizację, która prezentuje najwyższe standardy w produkcji wysokiej jakości cementów, spełniających nowatorskie i nowoczesne wymagania stawiane budownictwu, zarówno w naszym kraju, jak i w świecie. Wasze wyroby znajdują szerokie zastosowanie podczas wykonywania robót budowlanych oraz wznoszenia skomplikowanych konstrukcji wielu obiektów i budowli, a wśród nich, budzących ostatnio szczególne powszechne zainteresowanie, inwestycji związanych z przygotowaniem naszego kraju do Euro 2012.
Zbigniew Kamieński, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki zwrócił uwagę na długą historię sektora cementowego datowaną od 1857 roku i pozycję, która dzisiaj zajmuje. „Obecnie, po znaczących zmianach, które dokonały się w ubiegłym wieku, poprzez zastosowanie nowoczesnych technik i technologii, w tym rozwiązań dotyczących ochrony środowiska, ponownie polski cement wraca na należne mu miejsce.(…) SPC aktywnie współpracuje z Departamentem Rozwoju Gospodarki w kształtowaniu polityki handlowej i przemysłowej, zarówno w odniesieniu do zagadnień dotyczących przemysłu krajowego, jak i Unii Europejskiej. Jest w tym zakresie cenionym partnerem”.
Kontakt dla mediów: Piotr Piestrzyński, tel. 601 091-172, piestrzynski@venainfo.pl
Pismo od Piotra Litwy, prezesa Wyższego Urzędu Górniczego
Pismo od Mieczysława Sobonia, prezesa Stowarzyszenia Producentów Betonów
Pismo od Zbigniewa Janowskiego, przewodniczącego Związku Zawodowego “Budowlani”